Już dziś zapraszamy na pierwszy wykład regionalisty Zdzisława Pizuna pt. „600-lat Lubyczy Królewskiej”, który odbędzie się 25 stycznia 2022 r. o godz. 17.00 w Dużej Świetlicy. Treścią wykładu będą rozważania historyczne na temat początków Lubyczy Królewskiej. Usłyszymy o wczesnośredniowiecznym grodzisku zwanym horodyszczem, lokacji wsi Lubicz na prawie wołoskim, wołoskich braciach – Jakubie i Miczce, dokumencie księcia mazowieckiego i bełskiego Siemowita IV z 15 czerwca 1422 r., transumpcie króla Zygmunta Augusta z 20 kwietnia 1554 r., wsi Lubyczy i kniaziostwie lubyckim jako odrębnych jednostkach prawnych, statusie prawnym kniaziów lubyckich oraz obronie ich praw do dziedzicznej ziemi i wolności nadanych w przywileju.

(więcej…)

Zapraszamy na cykl wykładów zorganizowanych w ramach obchodów 600-lecia Lubyczy Królewskiej – Lubycza okiem lubyckich regionalistów. Historia, język i kultura. Sześć wykładów na sześćsetlecie Lubyczy Królewskiej: 1. Zdzisław Pizun, 600-lecie Lubyczy Królewskiej – 25 stycznia (wtorek), godz. 17.00., 2. Mariusz Koper, Lubycza Królewska i okolice w badaniach polskich i ukraińskich językoznawców – 16 lutego (środa), godz. 17.00., 3. Zdzisław Pizun, Powstanie i restytucja miasta Lubycza Królewska – 15 marca (wtorek), godz. 17.00.

(więcej…)

Drodzy Czytelnicy! W ten magiczny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Mieszkańcom Gminy Lubycza Królewska aby były to święta piękne i szczęśliwe, przepełnione radością i uśmiechem na twarzy. Aby nigdy ne zabrakło wokół Was życzliwych ludzi, którzy pomogą przezwyciężyć wszelkie trudności. Niech w naszych sercach nigdy nie zabranie otuchy i nadziei. Niech  nie  zabraknie  wyobraźni i wrażliwości, abyśmy potrafili rozpoznać wielkie dary w tym, czym na co dzień  jesteśmy  obdarowywani. (więcej…)

To już ostatnia niespodzianka przed Świętami Bożego Narodzenia. Zapraszamy do posłuchania fragmentów „Dziadka do orzechów” autorstwa E.T.A. Hoffmanna.

Opowiadanie przeczytali Burmistrz Lubyczy Królewskiej Marek Łuszczyński, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubyczy Królewskiej Alicja Żmuda, pracownice biblioteki: Elżbieta Flis i Dominika Moskwa oraz nasi zdolni mieszkańcy: Lena Noworol, Barbara Machlarz, Bartosz Machlarz, Alicja i Katarzyna Rybińskie, Władysława Śliwa oraz Krzysztof Ozdoba. Dziękujemy również pani Magdalenie Tereszczuk – Prezesowi Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze” za przyjęcie zaproszenia i przeczytanie jednego z fragmentów opowieści

(więcej…)

Już jest! Miał się ukazać 23 grudnia, ale wrzucamy go dziś. W czwartek 16 grudnia grupa zapaleńców hałasowała w Alechatki w Hucie Lubyckiej, żeby zmajstrować dla Was teledysk do kolędy pt. „Gore gwiazda Jezusowi”. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy właścicielom Alechatkom za udostępnienie nam przepięknej i klimatycznej chatki, gdzie nagraliśmy prawie wszystkie sceny. To miejsce pełne uroku, które z całego serca polecamy. Tam wypoczniecie i naładujecie akumulatory!

(więcej…)

Informujemy, że w dniach 23, 24, 31 grudnia 2021 r. oraz 7 stycznia 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej, Filia Biblioteki w Machnowie Nowym i Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach będą nieczynne.

(więcej…)

W piątek gościłyśmy w naszej bibliotece dzieci z Samorządowego Przedszkola w Lubyczy Królewskiej, które pomogły nam w przystrojeniu bibliotecznej choinki 🎄 Przedszkolaki (5-latki grupa A) pod opieką pani Marioli Borys spisały się świetnie! Z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować Panu Dariuszowi Brodowskiemu Choinki świąteczne Tomaszów Lubelski (Plantacja Drzewek Choinkowych Żyłka, Sprzedaż detaliczna – ul. Żółkiewskiego 7, Tomaszów Lubelski) za ufundowanie dwóch przepięknych choinek. Jedna z nich trafiła do naszej biblioteki, a drugą będzie można podziwiać niedługo w naszej muzycznej niespodziance. Dziękujemy!

(więcej…)

11 grudnia 2021 r. odbyły się warsztaty pt. „Makramowe wariacje” dla dorosłych. Warsztaty poprowadziła Wioleta Drej z Rencami Splatane. Frekwencja i humory dopisały. Uczestnicy stworzyli własne ozdoby bożonarodzeniowe.

(więcej…)

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w czwartej edycji Lubyckiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 17 grudnia w godzinach 9-12 na placu przed Gminną Biblioteką Publiczną. Natomiast 19 grudnia odbędzie się Gminne spotkanie opłatkowe i Koncert Bożonarodzeniowy. Zapraszamy wszystkich na godz. 13.30 do Parku miejskiego. Dzieci będą mogły spotkać się ze św. Mikołajem, a każde z nich dostanie upominek. Dodatkowo zachęcamy do włączenia się do akcji pt. „Drzewko Bożonarodzeniowe” – wspólnie ubierzmy gminną choinkę! Weźcie ze sobą małą ozdobę choinkową, by udekorować świąteczne drzewko. Można oczywiście zrobić sobie selfie z akcji i wysłać na adres: biblioteka@lubycza.pl i promocja@lubycza.pl,. Zdjęcia udostępnimy na naszych portalach społecznościowych.

(więcej…)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów pt. „Makramowe wariacje”. Warsztaty odbyły się 4 grudnia w Machnowie Nowym i Lubyczy Królewskiej. Poprowadziła je pani Wioleta Drej (Rencami Splatane). Warsztaty zostały zorganizowane w ramach czwartej edycji Lubyckiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubyczy Królewskiej oraz Filię Biblioteki w Machnowie Nowym.

(więcej…)

Wszystkie prawa zastrzeżone - © 2022 Lubycza Czyta