W tym roku ze względu na pandemię, Gminna Biblioteka Publiczna nie mogła zorganizować corocznego kiermaszu wielkanocnego. Dlatego postanowiłyśmy, że mamy dla Was małą niespodziankę. Ruszamy z kwartalnikiem on-line LUBIc@! Pierwszy numer poświęcony jest w głównej mierze zbliżającym się Świętom Wielkiej Nocy. Jak kiedyś obchodziły święta osoby, mieszkające w naszej gminie? Chociaż pochodzą z różnych rejonów województwa lubelskiego, jednak łączy je tradycja i to, że część swojego życia spędziły właśnie w Gminie Lubycza Królewska. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kniazi i Lubyczy Królewskiej zabiorą nas w sentymentalną podróż do lat swojej młodości. Będzie o pisankach, śmigusie-dyngusie i Triduum Paschalnym. Agnieszka Kusiak opowie o tym, jak tworzy swoje prace, często związane z Wielkanocą, a dwie młode dziennikarki z Machnowa Nowego – Gabriela Kudyk i Maja Pawliszak przeprowadzą wywiad z własnymi babciami. Panie Krystyna Talabska i Karolina Machlarz opowiedzą o tym, co jest najważniejsze w malowaniu pisanek. Wspomnimy również o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, którą jak co roku organizuje sztab ludzi.

(więcej…)

Drodzy Czytelnicy! W związku z ponownym zamknięciem instytucji kultury, Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz rekomendacjami Biblioteki Narodowej informuję, że Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej oraz Filia Biblioteczna w Machnowie Nowym pozostają otwarte dla czytelników, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, tzn.:

(więcej…)

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat na warsztaty pt. „Palma bije, palma trzaska!” z tworzenia palm wielkanocnych. Warsztaty odbędą się 25 marca 2021 r. o godz. 15.30. w jednej z sal Klubu Seniora. Liczba miejsc jest ograniczona do 6 osób. Palmy, które zostaną stworzone podczas warsztatów wezmą udział w IX Powiatowym Konkursie na Palmę Wielkanocną.

(więcej…)

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej planuje stworzyć Dyskusyjny Klub Książki, w którym miłośnicy czytania mogliby się spotykać i dyskutować o literaturze – i nie tylko (oczywiście zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami). W związku z pomysłem, prosimy osoby zainteresowane o wypełnienie ankiety internetowej, która zapewni nam szerszą wizję tego, ile osób chciałoby dołączyć do DKK. Ankietę mogą również wypełnić rodzice dzieci, które chciałyby wziąć udział w tym działaniu. Wystarczy zaznaczyć odpowiedź „DDK dla dzieci”, która zostanie zakwalifikowana jako zgłoszenie dziecka.

(więcej…)

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej zaprasza dzieci do wzięcia udziału w Konkursie na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. W konkursie będą mogły wziąć udział grupy z Przedszkola Samorządowego w Lubyczy Królewskiej oraz dzieci z klas I-IV. Prace należy dostarczyć do biblioteki do 23 marca 2021 r. (więcej…)

Z przyjemnością informujemy, że I Konkurs Literacki „O lubyckiego Gryfa” został rozstrzygnięty. W skład jury weszły panie Mariola Maciuła, Anna Predko i Alicja Żmuda. W konkursie wzięli udział:

Alex Lepionka – bajka „Franek i jego czapeczka”
Jakub Krzymowski – „Wiersz o Roztoczu”
Marta Frąc – „Zakątek Lubyczy – jeden z najciekawszych”
Elżbieta Flis – „Sen…”
Jan Flis – „Dwa drzewa”

(więcej…)

Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej od 1 marca 2021 roku będzie otwarta w godzinach 7.00-16.00. Zapraszamy naszych czytelników do odwiedzin! (więcej…)

Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat na warsztaty z wypieku wielkanocnych babeczek. Warsztaty odbędą się 19 i 26 marca w godzinach 16.30-18.00. Zapisy są obowiązkowe. Liczba miejsc jest ograniczona – 10 osób – po 5 osób na dany dzień.Zapisów można dokonywać telefonicznie lub przez fanpage biblioteki. (więcej…)

Uwaga! Wyniki konkursów! Z powodu bardzo dużej ilości nadesłanych prac w kategorii II miałyśmy bardzo trudny orzech do zgryzienia. Dlatego uznałyśmy, że w tej kategorii wyjątkowo przyznamy po 3 miejsca w każdym z konkursów. Oto wyniki:

(więcej…)

Zapraszamy zarówno wokalistów, muzyków, zespoły śpiewacze z Gminy Lubycza Królewska, jak i dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do wzięcia udziału w koncercie on-line z okazji Gminnego Dnia Kobiet. Nagrania odbędą się 25 lutego 2021 r. w godzinach od 15.30 do 17.30 w Dużej Świetlicy w Lubyczy Królewskiej. Uczestnicy będą mogli wykonać jedną piosenkę, wyrecytować wiersz lub zagrać jeden utwór związany właśnie z kobietami. Każdy z uczestników zostanie poinformowany o konkretnej godzinie występu.

(więcej…)

Wszystkie prawa zastrzeżone - © 2021 Lubycza Czyta