Wiosna z TVP3 Lublin w Siedliskach

5 czerwca 2021 r. (sobota) mieliśmy przyjemność gościć w Siedliskach ekipę TVP3 Lublin, która w ramach programu Wiosna z TVP3 Lublin spędziła w Siedliskach cały dzień. Gośćmi programu byli: Sebastian Trojak – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Mariusz Lewko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej, Marek Łuszczyński – Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Wojciech Żukowski – Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Bogusław Łyszczarz – leśniczy Leśnictwa Siedliska (Nadleśnictwo Tomaszów), Małgorzata Ciuryło z Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu, Alicja Żmuda – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubyczy Królewskiej, Daniel Tereszczuk – archeolog oraz Paweł Borowiec – pracownik Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach.

Dodatkowo o walorach historycznych, turystycznych oraz kulinarnych opowiadały mieszkanki Siedlisk: pani Bożena Kamińska oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Siedliszczanki”: Janina Gawryś i Nadia Durkiewicz, a także nauczycielka Iwona Remizowska wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej.

Program poświęcony był planom utworzenia Geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”, który miałby podkreślić bogatą georóżnorodność regionu, obejmując najciekawszą pod względem przyrodniczym część Roztocza. Temat utworzenia geoparku pojawiał się od kilkunastu lat. Z inicjatywy Burmistrza Lubyczy Królewskiej Marka Łuszczyńskiego, Gmina Lubycza Królewska w 2020 r. wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego z wnioskiem o rozpoczęcie działań związanych z utworzeniem Geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”. Pomysł został zaopiniowany pozytywnie, a utworzenie geoparku zostało wpisane do nowej Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku, jako przedsięwzięcie flagowe.
Geopark obejmowałby obszar województwa lubelskiego w powiatach: zamojskim, biłgorajskim i tomaszowskim oraz podkarpackiego w powiecie: lubaczowskim.
Siedliska jako miejscowość skrzemieniałych drzew, byłyby jednym z głównych punktów związanych z geoparkiem. Sam Geopark „Kamienny Las na Roztoczu” ma stać się marką promującą zarówno gminę Lubycza Królewska, powiat tomaszowski, jak i województwo lubelskie.
Zadanie realizowane jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubyczy Królewskiej, ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Partnerem zadania jest Lubelskie – Smakuj Życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone - © 2022 Lubycza Czyta