TVP3 w Lubyczy Królewskiej – promocja koncertu pt. „Symfonicznie dla Lubyczy”

W ubiegłą niedzielę 9 sierpnia 2020 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubyczy Królewskiej gościliśmy realizatorów i redaktorów programu “Lato z TVP3.
Głównym punktem niedzielnego spotkania była promocja koncertu symfonicznego pt. “Symfonicznie dla Lubyczy”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Jednak nie zabrakło także akcentów dotyczących samej Lubyczy Królewskiej, o których opowiadali Marek Łuszczyński – Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Magdalena Tereszczuk – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej “Roztocze” oraz Mariusz Lewko – historyk. Dodatkowo o samym koncercie opowiedzieli: Alicja Żmuda – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Elzbieta Flis – pracownik biblioteki oraz Rafał Pilewicz – organizator pracy artystycznej orkiestry.
Miłym akcentem towarzyszącym nagraniom na żywo był występ Wiktorii Szpindor, która wprowadziła nas w klimat muzyki poważnej oraz występ Zespołu “Pasja” o charakterze patriotycznym.

Sam projekt powstał pod koniec 2019 roku w ramach współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubyczy Królewskiej oraz Urzędu Miejskiego w Lubyczy Królewskiej. Od strony merytorycznej zajmowały się nim panie: Katarzyna Jaremczuk (GBP, Koordynator Projektu) oraz Małgorzata Solak-Małecka (Urząd Miejski). Stroną organizacyjną zajęły się także Alicja Żmuda i Elżbieta Flis z lubyckiej biblioteki. Dzięki temu Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej uzyskała dotację w wysokości 35 tys. zł., natomiast całkowity koszt projektu wyniósł 44 tys. zł.
Dodatkowe wsparcie finansowe zapewnił także Burmistrz Marek Łuszczyński, za co serdecznie dziękujemy.

Wydarzenie, które odbędzie się już dziś, objęła patronatem TVP3 Lublin. W parku miejskim o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert symfoniczny muzyki patriotycznej zagrany przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego z Zamościa, pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa, w oparciu o jeden z filmów niemych – Mogiła Nieznanego Żołnierza z 1927 r., z okresu XX-lecia międzywojennego.
Muzykę do filmu skomponował i zaaranżował Rafał Rozmus – kompozytor, dyrygent, doktor muzykologii. Jego dorobek artystyczny to jak dotąd ponad 200 kompozycji, obejmujących zarówno utwory autonomiczne (m.in. Chodzony na 13 instrumentów czy Introdukcja i polonez per cello), jak również muzykę teatralną i filmową. Rafał Rozmus jest autorem muzyki m.in. Do 14 – odcinkowego serialu Tajemnice Watykanu.

Poszczególne nagrania można obejrzeć pod linkami:

https://lublin.tvp.pl/49338328/9-sierpnia-2020-g-1100

https://lublin.tvp.pl/49338329/9-sierpnia-2020-g-1130

https://lublin.tvp.pl/49338330/9-sierpnia-2020-g-1145

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone - © 2021 Lubycza Czyta