Przedstawienie „Sam Bóg ciasto na korowaj miesi… – obrzęd tradycyjny”

9 października mieszkańcy Lubyczy Królewskiej, za sprawą Stowarzyszenia Aktywna+ mogli obejrzeć przedstawienie pt. “Sam Bóg ciasto na korowaj miesi… – obrzęd tradycyjny” w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej i chóru „Lubica”, które powstały w ramach projektu o tej samej nazwie.
Projekt „Sam Bóg ciasto na korowaj miesi… – obrzęd tradycyjny” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020” był próbą integracji różnych środowisk społecznych na terenie Gminy Lubycza Królewska poprzez zaangażowanie ich w odtworzenie dawnych obrzędów weselnych. W ramach zadania zostały przeprowadzone warsztaty wypieku tradycyjnego korowaja dla dzieci i dorosłych, będące wstępem do późniejszego przedstawienia tradycyjnych obrzędów weselnych. Warsztaty te poprowadziła pani Elżbieta Różaniecka. W ramach projektu powstała także amatorska grupa teatralna i chór pod nazwą „Lubica”, które wzięły udział w inscenizacji.
W pierwszej części przedstawienia zaproszeni goście zobaczyli tradycyjne wykupiny – czyli tak zwaną „bramę”. W naszych okolicach pan młody w darze przywoził korowaj. Było to obrzędowe pieczywo. Po udanych wykupinach drużynę młodego wraz z muzyką zapraszono do domu panny młodej, gdzie goszczono się oraz śpiewano. Odbyły się także targi o rózgę – bardzo ważny rekwizyt, który był symbolem władzy na weselu. Przed wyruszeniem do kościoła para młoda została pobłogosławiona. Był to sygnał wyprowadzenia panny młodej z domu, do którego powracała już jako mężatka. W drugiej części przedstawienia przed oczepinami odbyły się tradycyjne rozpleciny. Następnie odbyła się „Uczta weselna” – zabawa z kapelą wraz z poczęstunkiem.
Nad scenariuszem i przebiegiem prac czuwała pani Natalia Kowalska – instruktor tańca, śpiewu białego oraz prowadząca tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Aktywna Gmina+ z Lubyczy Królewskiej. Za jego realizację odpowiedzialne były Katarzyna Jaremczuk oraz Elżbieta Flis. Kwota dofinansowania projektu w ramach programu „EtnoPolska” to 43 000 zł. Dzięki udzielonej pomocy finansowej Burmistrza Marka Łuszczyńskiego, Radzie Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubyczy Królewskiej wkład własny wyniósł 5 400 zł.

W przedstawieniu wystąpili:

Aktorzy:
Władysława Śliwa – Starościna
Krzysztof Ozdoba – Starosta
Mariusz Lewko – Drużba
Aneta Borowicz – Druhna
Katarzyna Jaremczuk – Panna Młoda
Sylwester Jaremczuk – Pan Młody
Alicja Żmuda – Matka Panny Młodej
Sergiusz Ziobrowski – Ojciec Panny Młodej
Edyta Kudelska – Matka Pana Młodego
Bogusław Kudelski – Ojciec Pana Młodego
Łukasz Hołówko – Brat Panny Młodej
Barbara Machlarz – Młodsza siostra Panny Młodej
Bartosz Machlarz – Młodszy brat Panny Młodej
Aleksandra Świtka – Kuma
Anna Knap – Kuma
Karolina Favilla – Młodsza Druhna
Kaja Kubiak – Młodsza Druhna
Elżbieta Flis – Kucharka
Zuzanna Ozdoba – Kucharka
Karolina Machlarz – Kucharka
Barbara Greszta Dziura – Kucharka
Dominika Moskwa – Kucharka
Katarzyna Chmielowiec – Kucharka
Bogusława Flis – Gość weselny

Zespół:
Paulina Sochan – skrzypce
Urszula Wielgosz – skrzypce
Jan Flis – klarnet
Mieczysław Flis – akordeon
Damian Borowiec – akordeon
Zbigniew Wywrocki – bęben

Instruktor – Natalia Kowalska

Tekst: Stowarzyszenie Aktywna Gmina+

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone - © 2022 Lubycza Czyta